Курінь УСП “Дубове Листя” імені Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого

13 курінь ім. Володимира Великого

Восени 1926 одним із студентів першокурсників Греко-католицької Духовної Семінарії у Львові було ініційовано створення старшопластунського куреня при навчальному закладі. Варто зауважити, що на той час чи не кожен другий семінарист мав стосунок до Пласту. Попри прихильне ставлення ректора семінарії Йосипа Сліпого до організації, після багатьох зусиль створити курінь із числа студентів-пластунів при семінарії офіційно Йосип Сліпий, з багатьох причин, дозволу так і не дав. Так, восени 1929 р., після всіх безуспішних спроб заснувати, за дозволом о. Ректора пластовий курінь, було вирішено піти на незвичайний крок – зорганізувати таємний старшопластунський курінь в Духовній Семінарії. Проф. Северин Левицький не заперечив такого рішення.

Новий курінь названо «ім. Св. Володимира Великого» та отримав число «13», що студенти радо прийняли. Курінь налічував понад 50 пластунів. Нелегальність куреня при семінарії та складне положення Пласту загалом не дозволяло проводити активної відкритої діяльності, тому курінь діяв в умовах конспірації і кожен з куреня понад усе зберігав «пластову тайну». Хлопці поділились на 6 гуртків і проводили таємні сходини. Восени 1929 р. Б. у лісі Погулянці вони провели єдину в історії куреня раду, де заприсяжили та перевели в наступні ступені багатьох членів куреня, а також обрали курінним Івана Гриньоха. Попри активну діяльність та успішно проведений мандрівний табір (липень 1930 р. Б.), курінь припинив своє існування, після того як Йосип Сліпий дізнався про існування Пласту в стінах семінарії. О. Іван Гриньох так закінчує свої спомини: «Восени цього ж 1930 року перестав існувати в Богословській Академії пластовий курінь. Не перестали існувати українські пластуни».

«Дубове листя» – доріст куреня УПС «Дубова кора»

Після утворення в 1948 році в Британській окупаційній зоні 13 куреня УПС «Дубова Кора» постала потреба у нових прихильниках. Так, у 1949 р. Б. як приріст ДК було утворено мішаний гурток «Дубове Листя» (8 осіб). Перших четверо (із 8 планованих) прийняли в Листя ДК на Малому Багатті ДК 19 листопада 1949 р. Б. в Ганновері. До кінця того року прийняли ще чотирьох (2 плановані та 2 новозголошені). Ще двоє при переїзді з Німеччини згубились. Впродовж 1950-го чисельність ДЛ подвоїлась: додались четверо «канадійців», троє «німців» та один із США. Проте, незважаючи на збільшення чисельності ДЛ так і не став самостійним куренем УСП. Більшість членів ДЛ перейшли до ДК (тоді сеньйорами ставали в 25), а інші не змогли налагодити постійного зв’язку, оскільки еміграція розкинула їх по всьому світу. Через переїзд і важкі умови життя на нових землях поселення тривалої організованої роботи вести не вдалось. Проте більшість членів та членкинь ДЛ активно працювали в своїх нових осередках. А в Монреалі (Канада) в 1951 – 1953 рр. Б. існував дівочий гурток ДЛ (четверо старших пластунок),  який теж розпався через подальші переїзди та перехід в УПС. Ті часи характеризує в одному зі своїх листів Лариса Раковська (Едмонтон, Канада):

… Тяжко мені описати перші мої дні, як я опинилася тут, це був один жах. Хоч я нікому не хотіла признатися, але це поділало на мене дуже погано, так що в мене зневір’я зродилося до себе. В такому стані я не могла написати листа і згодитися взяти на себе ще більший обов’язок. Я рішила почекати й перевірити саму себе, бо не штука сказати, що виконаю, а опісля з половини дороги відступати, це було б взагалі не по-пластовому. Одного разу припадково натрапила я на книжку „Велика Гра” і розгорнувши сторінку я прочитала вірш „Якщо” Кіплінґа. Це було лише кілька днів тому, а Пані собі напевно не уявляє, яка велика зміна зайшла у мені. Прийшли спогади з минулого, запалали ватри перед моїми очима і з ними запалала нова надія до дальшої боротьби з життям. Я постановила продовжати своє пластування дальше, бо я відчула, що в ньому є сила, яка відроджує людину. Я вже зложила заяву вступу до тутешнього Куреня ім. Уляни Кравченко, але це листовно, бо наразі не маю як до них дістатися, бо це 20 миль від мене. Знаю, що цей Курінь складається з двох Гуртків і старший Гурток підготовляється до 2-ої пл. проби…

ДЛ в Україні

7 лютого 2009 р. Б.  на Великому Багатті ДК вирішує провести 7 установчих сходин для старших пластунів-прихильників у Житомирі, щоб, зрештою, створити ДЛ. Вже у квітні  відбулись установчі сходини охочих, де й вирішили творити ДЛ. Там їм пов’язали чорні хустки Жолудів (назва першого ступеня). Впродовж подальшої пластової діяльності нові листки  творили свої традиції та ідеї, які впорядкували в  «Книзі Законів ДЛ» і в кінці року узгодили її із ДК. За мету куреня вони ставили виховання не просто «добрих громадян», а провідників нації – відважних борців за УССД. Рецепт успіху був напрочуд простий:

  • неухильне дотримання Заповідей Господніх та 3 Головних обов’язків пластуна;
  • розвиток УСП як самовиховного уладу;
  • принцип калокагатії (поєднання традиціоналізму з новаторством).

2 січня 2010 р. Б. відбувся перший Малий Шелест ДЛ (Тур, Клен і Свастя) на якому «відновили» курінь ДЛ. Невдовзі створили сайт. Вже через пів року (в червні) ДЛ провело перший зліт прихильників куреня, а вже у жовтні на Малому Шелесті (16 жовтня) курінь поповнився двома новими жолудями. Впродовж 2011 року курінний ДЛ – друг Клен відбував службу у війську, тому активної роботи курінь не проводив, листочки порозбігались і, зрештою, вийшли з куреня. Залишився лише один Клен.

Після того, як влітку 2012 р. Б. Клен відбув Лісову Школу він кинув клич для всіх охочих творити ДЛ:

Для себе я ж прийняв рішення залишитись вірним цій ідеї. Обіцяю нічого не змінювати і нічого не доповнювати в об’єм роботи який ми розробили. Працюватиму над збереженням напрацьованого, для того щоб ідея жила. Всі свої дії буду обґрунтовувати і діяти тільки в межах Книги законів ДК, розділу ДЛ. Прошу мене пробачити якщо я зробив щось не так або в чомусь провинився перед вами. Але поки я є в Пласті я себе не бачу не ДЛом і не хочу відступатись від ідей які спонукали мене взятись за цей курінь який мав би претендувати на число 13… Цього року я мав змогу відбути Лісову школу, що звісно підвищило моє розуміння і знання пластової науки. Але не зрушило ні на крок мене з того місця де я є. І все тому що я лишився сам у своїй надії творити ДЛ. Ось тому зараз я кидаю клич усім тим, кому не байдужа доля Дубового Листя і Дубової Кори.

Тоді відгукнулось троє хлопців-житомирян: Мазепа, Арій і Гриф. Впродовж осені хлопці вирішували на яких засадах творити ДЛ надалі. Тоді дуже ґрунтовно відредагували Книгу законів ДЛ. А коли врешті-решт все було готово до «перезапуску проекту ДЛ» – залучили ще кілька новеньких житомирських старших пластунів: Тризуба, Либідь та Березу.

13 січня 2013 р. Б. – відбувся І Великий Шелест ДЛ, де семеро вже «засновників» за всіма пластовими приписами започаткували підготовчий курінь УСП «Дубове Листя». Тоді Грифа, Либідь, Тризуба та Березу перевели в ступінь Жолудя. Цей день відтоді є офіційним днем народження ДЛ. Навесні  курінний Клен підготував та подав документи в КБ УСП про створення підг. куреня ДЛ. Також тоді Мазепу, Арія та Клена перевели в ступінь Парості (другий ступінь в курені).

З 26 квітня по 2 травня 2013 р. Б.  хлоп’яча Гілка ДЛ разом з прихильником куреня  пл. розв. другом Круком взяли участь у Стежках Героїв ч. 14. Вони стали першими пластунами за 14 років проведення цих змагань, які пройшли весь маршрут (135 км. за мапою) у повних пластових одностроях і зібрали купу різноманітних відгуків про це від інших пластунів та, загалом, різних людей. Біля місця останнього бою сотника УПА Мороза друг Тризуб склав Пластову Присягу. У висліді змагу команда посіла 8 місце. Це був «вишкіл братерства», який хлопці успішно пройшли.

Влітку (21 червня) відбувся ІІ Великий Шелест ДЛ, де пластову присягу склали: друг Гриф, подруги Либідь та Береза. Після того їх всіх разом із другом Тризубом перевели в ступінь Парості. 2 вересня 2013 р. Б. рішенням КБ УСП (ч. 381) було офіційно зареєстровано підготовчий курінь УСП «Дубове листя».

Восени двоє листків (Тризуб і Гриф) пішли на строкову службу у військо (1,5 роки). Невдовзі почався Майдан і дубоволисті взяли безпосередню участь у всіх його активних фазах. Ми були і на студентському майдані, і на Банковій, і на Грушевського, і на барикадах під будинком профспілок в ту ніч, коли вже здавалось, що не встоїмо. Та потім таки президент втік і почалися захоплення адміністрацій в обласних центрах, «ленінопад» тощо. У всіх цих подіях дубоволисті брали участь, дехто навіть був травмований. Всі були приголомшені, коли дізналися про анексію Криму, а тут і війна почалась. Готувались до участі в бойових діях і ми. Та загальної мобілізації не було, тому залишився варіант –  добровольці. Першим пішов на фронт друг Клен (восени 2014 р. Б.), в лютому 2015 р. Б. пішов добровольцем Крук, а в серпні – Мазепа і Арій.

Паралельно із військовими подіями листочки не забували і про пластову діяльність: організовували вишколи, мандрівки, табори. Зокрема в липні 2015 р. Б. провели окружний юнацький табір «Поліська Січ». Кожного сезону ДЛ організовувало якийсь захід: восени акцію «Базар 21го», взимку – ідеологічний вишкіл «Крин», навесні (з 2017 р. Б.) – військовий вишкіл «Слід», а влітку – історико-краєзнавчу мандрівку «Трикутник Смерті». Починаючи з 2015 р. Б. ДЛ регулярно долучається до організації КВДЧ у різних містах України (Рівне, Нетішин, Харків, Кривий Ріг, Дніпро, Житомир тощо). В липні 2017 р. Б. ДЛ долучилось до організації окружного табору Рівненської округи «Поліська Січ», де ми вишколювали підстаршину табору на майбутніх провідників таборів. А взагалі ще все попереду…